Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Váš hlas má větší váhu, než kdy dřív

22. 05. 2014 13:58:00
Jsem členem digitálního týmu Evropské lidové strany, složeného z 25 lidí pocházejících z 24 zemí EU. Naším úkolem je práce na digitální části kampaně ve volbách do Evropského parlamentu a komunikace a spolupráce s členskými stranami v našich zemích. Rád bych se s vámi touto cestou podělil o hlavní dojmy z právě probíhající předvolební kampaně.
Stanislav Jančík a Jean-Claude JunckerStanislav Jančík a Jean-Claude JunckerRok Tuš

Volby do Evropského parlamentu jsou za dveřmi a mne stále zaráží, jak moc jsou v Česku tyto volby brány na lehkou váhu. Přitom právě eurovolby jsou pro nás zásadnější, než si myslíme. Je škoda, že česká média a z velké části i politické strany samotné nemluví v souvislosti s Evropskými volbami o podstatných věcech, ale řeší témata, která s Evropským parlamentem nemají co dočinění, a nebo témata zkrátka nepodstatná.

V Česku se mezi TOP tématy objevují evropské mýty a údajné tzv. „euronesmysly“, jako zakřivení okurek a banánů, nebo problematika „zákazu“ pomazánkového másla, či zabijaček na vesnicích. Mně samotnému se díky působení v Bruselu otevřely oči a uvědomil jsem si, v čem tkví skutečná důležitost a role Evropského parlamentu, resp. EU. Nechci polemizovat o tom, v čem je pro nás EU přínosná a v čem nám naopak měla uškodit. Chci upozornit na to, že důležitost každého hlasu v těchto volbách tkví v něčem úplně jiném. V něčem, o čem česká média i většina stran nemluví vlastně vůbec.

Poté, co vstoupila v platnost Lisabonská smlouva si lidé v Evropě kromě svých zástupců prakticky volí také šéfa Evropské komise, tj. nejmocnějšího muže Evropské unie. Předseda Komise totiž vzejde z výsledků eurovoleb. Evropská rada musí zohlednit výsledek voleb do Evropského parlamentu a následně navrhnout předsedu Evropské komise. Tím se stane kandidát té politické frakce, resp. nebo tj. europarlamentní skupiny, která má nejvíce europoslanců.

Nemusím vysvětlovat, že předseda Evropské komise je velice silná a vlivná osobnost, která se bude ve velké míře následujících pět let podílet na diskurzu Evropské unie. Nedívejme se tedy jen na sebe a na naše „národní“ témata a zájmy, které nám servírují média a kampaně většiny stran. Uvědomme si, že i přes posílení pravomocí Evropského parlamentu máme jedinečnou možnost ovlivnit to, kdo se stane šéfem Evropské komise. Zajímejte se proto také o tyto kandidáty.

Kandidátem Evropské lidové strany, do které v České republice patří TOP 09 a KDU-ČSL je Jean-Claude Juncker. Během téměř 20 let působil jako předseda vlády Lucemburska (1995 až 2013). Od roku 2005 až do roku 2013 byl také předsedou Euroskupiny ministrů financí z eurozóny a výrazně se přičinil bezpečnému vyvedení Evropy ven z finanční krize.

Co se týče národní úrovně, jsem toho názoru, že kandidátka TOP 09 pro eurovolby je sestavena ze skutečně výrazných osobností s velkými odbornými zkušenostmi. Luděk Niedermayer se nenechal zahanbit a jako jeden z mála lídrů dokázal, že má skutečné znalosti o fungování Evropského parlamentu, potažmo EU. Dokázal to stejně tak, jako kandidáti na dalších místech. Luděk Niedermayer jako přední český ekonom má opravdu realistický a zdravý pohled na fungování ekonomik v celé EU a je si vědom všech rizik i nutností. Místo prázdných a všeobecných frází nabízí skutečná řešení a reálné představy. Škoda, že je v takto důležitých volbách skutečně ojedinělým příkladem.

O to důležitější je volit s rozumem. Jsem Evropan a volím TOP 09 jako eurorealistickou stranu s konzistentními postoji k EU, která má jako člen nejsilnější evropské frakce skutečnou šanci prosadit věci důležité nejen pro Českou republiku, ale pro celou EU. Svým hlasem TOP 09 zároveň podporuji J.-C. Junckera jako kandidáta na post předsedy Evropské komise. Je mi ctí podílet se na jeho kampani.

A vás prosím, nekašlete na Evropu a běžte k volbám. Váš hlas má větší váhu, než kdy dřív.

(autor je členem TOP 09)

Pokud se chcete dozvědět něco o prioritách J.-C. Junckera a o skutečně důležitých věcech pro Českou republiku, navštivte tuto stránku: http://juncker.epp.eu/node/195.

Autor: Stanislav Jančík | čtvrtek 22.5.2014 13:58 | karma článku: 6.43 | přečteno: 347x


Další články blogera

Stanislav Jančík

Prezidentská debata na Primě v bodech

Dnes večer jsme se stali svědky televizní show. Nejednalo se o reality show, talentovou soutěž, souboj boxerů o titul, ani jiné sportovní klání. Ač o tom mnozí mohli pochybovat, jednalo se o debatu kandidátů na post prezidenta.

23.1.2018 v 22:00 | Karma článku: 45.91 | Přečteno: 16479 | Diskuse

Stanislav Jančík

Postřehy z 1. kola prezidentské volby

Volební výsledek Pavla Fischera, či Marka Hilšera. (Ne)vítězství Miloše Zemana. O překvapivé a zásadní události i momenty nebyla v prvním kole letošní prezidentské volby nouze. Vybral jsem pro vás pár nejzajímavějších.

14.1.2018 v 18:09 | Karma článku: 22.80 | Přečteno: 1108 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří A. Novotný

Dnes 50 let od Ruské okupace naší země. A na hradě ticho.

Na hradě odporné ticho. Jen další důkaz, že Zeman je ostudou této země. „Děkuji“ všem jeho voličům i příznivcům, a rovněž i voličům stíhaného STBáka Babiše, o komunistech nemluvě.

21.8.2018 v 10:57 | Karma článku: 14.36 | Přečteno: 188 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Jsou američtí novináři "nepřátelé lidu", jak tvrdí Trump?

Trump označuje americké novináře za „nepřítele lidu“. Stovky amerických novin nyní společně publikovaly protestní úvodník. Prý nejsou nepřátelé lidu, ale naopak hlídací psi demokracie. Trump prý ohrožuje svobodu tisku.

21.8.2018 v 10:39 | Karma článku: 12.51 | Přečteno: 150 | Diskuse

Petr Štrompf

Rádi se babráme se v minulosti, zítřek už nějak dopadne

Dnešní datum rezonuje z pochopitelných důvodů. Stalo se něco, co nikdo nečekal, udělali jsme pak to, co jsme předtím absolutně zavrhovali.

21.8.2018 v 8:32 | Karma článku: 14.66 | Přečteno: 235 | Diskuse

Jan Dvořák

Kiska v České televizi? Jak to Zeman skousne?

Přestože projev slovenského prezidenta Kisky bude 21. srpna v 19.50 přenášený i ČT na žádosti četných pracovních kolektivů, například 99 Agroferťáků, tisíců jednotlivců i rodin - třeba Pekarových-, jde o poněkud delikátní situaci.

21.8.2018 v 8:00 | Karma článku: 20.55 | Přečteno: 745 | Diskuse

Marcel Gondorčín

1968 a 2018 - (ne)poučení z krizového vývoje

Dnes si připomínáme významné výročí. Nechci nosit dříví do lesa a rozebírat to, co je všeobecně známo a co jiní popisují jistě fundovaněji. Místo toho se zamýšlím nad tím, jak nás tato událost ovlivnila a stále ovlivňuje.

21.8.2018 v 7:06 | Karma článku: 13.63 | Přečteno: 327 | Diskuse
Počet článků 10 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2603

Jsem student mezinárodních vztahů, produkční hudebního klubu, social media marketér, DJ, moderátor a člen politické strany TOP 09.

Najdete na iDNES.cz