Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Skeptik Pavel

a ještě dovětek

až bude někdo v souvislosti s životem české společnosti psát něco o poměrech v české kotlině, tak ať si uvědomí, že popisuje poměry v sousedních Čechách. Z geografie je známým faktem, že tímto termínem se popisují Čechy, chce-li psát o poměrech na celostátní úrovni, nechť laskavě připojí i moravské úvaly nebo se termínu česká kotlina raději zdrží. Obdobně jako generalizovaná řčení založená na ....u nás v Čechách. :-)

0/0
23.6.2011 0:59

Skeptik Pavel

Vlastenectví

Lapidárně řečeno, až bude obnovena samospráva Moravy  tak, jak fungují spolkové země v Německu, až konečně české elity pochopí, že moravanství je vedle češtví stejně legitimní, až pochopí, že  jimi již 150 let omílaná teze, že samospráva Moravy ohrožuje koncept politického českého národa, je fatálním omylem, teprve pak přestane tohle hašteření a česká společnost bude schopna se posunout dál. Je to tedy na vás. Do té doby se budeme potácet a společnost upadat. Jen zdánlivě to totiž nesouvisí s celkovými poměry u nás. Je až obdivuhodná ona čecháčkovská zarytost si nepřiznat omyl a neustále švejkováním a rádoby vtipkováním svoje omyly a chyby maskovat a zlehčovat. Jára Cimrman je oním produktem.  Ono je to milé, češi si umí dělat legraci sami ze sebe. Když ovšem do této české idylky vstoupí moravák  a naznačí, že se k tomuto dvorku až tak nehlásí, je zle a začne kolotoč arogance a uštěpačnosti a tu se vyjeví v plné kráse i ten český nacionalismus. Tož tak.  :o)

0/0
23.6.2011 0:43

film007

Vlastenectví a vlastenčení

Již Masaryk rozlišoval mezi vlastenectvím a vlastenčením. U mnohých současných, zvláště kolem Brna, podobné názory považuji za vlastenčení. Naopak vlastenci se chovají a vyjadřují jinak. Především činy. Sedm parašutistů: jeden byl Slovák, tři byli z moravského Slovácka, a tři z Moravy. Jejich poslední slova? " Jsme Češi, my se nikdy nevzdáme. Slišíte? Nikdy!" Tito hrdinové byli opravdovými vlastenci!

0/0
16.6.2011 10:35

vit.hassan@seznam.cz

Jasné, stručné, výstižné - karma

Dobrý večer

Jasné, stručné a výstižné! Dávám karmu a zařazuji si tento článek mezi své oblíbené.R^

ps.toho křičícího davu pode mnou si nevšímejte, bude se jednat z valné většiny o frustrované jedince, kteří si chtějí užít svou minutu "slávy" na internetu...

S pozdravem.                                                Vít Hassan

http://hassan.blog.idnes.cz/

0/0
15.6.2011 20:33

FalconFBG

Re: Jasné, stručné, výstižné - karma

Dobrý večer, děkuji za zhodnocení. Komentáře uživatele Morava69, snad ani za žádnou reakci nestojí. :):-)

0/0
15.6.2011 21:38

Skeptik Pavel

Re: Jasné, stručné, výstižné - karma

ale stojí, vyjadřují totiž i mé pocity. Je nás takových mnohem, mnohem více. :-)

0/0
23.6.2011 0:15

Morava69

Jsem taky vlastenec ...

... ale moravský, tudíž nejsem Čechem ale Moravanem. Žiju v historické zemi Moravskoslezské, potažmo v markrabstvím moravském a vše české je mi cizí (týkající se země sousední), tak jak to bylo za 1. Republiky. Proto prosím, nenuťte mi Vaše češství !

0/0
15.6.2011 20:28

Don don

Re: Jsem taky vlastenec ...

Jestli se nepletu, tak Morava je českou zemí. Stejně jako jí byly Lužice, Slezsko. Morava v českém království narozdíl od těch zmiňovaných zůstala.

0/0
15.6.2011 20:59

Morava69

Morava je zemí ...

... koruny české (a to jen proto že koruna sídlila v Čechách), neplést prosím se zemí českou, ta vždy sousedila s markrabstvím moravským anebo zemí moravskoslezskou. A když už jsme u té historie, tam kde jsou dnes Čechy byla prve Velká Morava ... tam kde je Morava nikdy nebyly Čechy !!!

0/0
15.6.2011 21:07

Don don

Re: Morava je zemí ...

tak to se pletete. Velká Morava nikdy nesahala do Čech. Na Slovensko ano, vzala ji Pribinovi. A sousedila jak správně s markrabstvím moravským. Markrabstvím. Podléhajícím Česku. Vždycky:-) Udělováno v léno:-)

0/0
16.6.2011 1:34

Skeptik Pavel

Re: Morava je zemí ...

ale pochopitelně, že Čechy po určitou dobu byly součástí Velké Moravy, za panování Svatopluka. Holt neznalost dějin neomlouvá. :-)

0/0
23.6.2011 0:19

Mogen

Re: Jsem taky vlastenec ...

Dojímá mě, jak někteří moravané (netvrdím, že všichni) protestují, že nejsou Češi. Proboha lidi, jsme jeden národ, tak co blbnete? Já jsem z Čech a vím moc dobře, že Moraváci jsou skvělí lidé. Tak už prosím vás přestaňte řešit podobný nesmysly. [>-] Vidíte ten prapor? Čech, Morava, Slezsko ....neříká vám to něco?

0/0
16.6.2011 8:53Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz